top of page

הרצאות

רקע

מאז ומתמיד לימדתי וחלקתי את הידע ואת אהבתי הגדולה למוסיקה קלאסית עם אחרים.

תמיד היה זה במסגרת של שיעור פרטי, "אחד על אחד", כשהתלמיד ואני יושבים בסטודיו שלי, ליד הפסנתר או ליד מערכת השמע, מחזיקים את התווים ביד, וצוללים לעולמות אחרים.

זה השתנה כשהגיע אלי תלמיד מיוחד ויוצא דופן, רופא ידוע ומוכר, שחלם כל חייו לנגן ולהבין יותר מוסיקה, לא רק כמאזין נלהב. הוא סיפר לי שלאשתו יש תקליט של "ארבע העונות" של ויוולדי, וכי היא טוענת במרץ כי זהו "הביצוע הטוב ביותר בעולם" של היצירה הזו. כל מה שהוא רצה לדעת היה: "למה? למה זה הביצוע הטוב בעולם? מה עושה את הביצוע הזה לטוב יותר מאחרים? איך אפשר לשפוט ביצוע מוסיקלי?"

 

במשך מספר שנים רצופות, בילינו שלוש שעות כל שבוע, כשמתוכן שעה הייתה מוקדשת לנגינה ועוד שעתיים להאזנה ליצירות שונות, ניתוחן, ובעיקר השוואות ביצועים של אותה יצירה.

באחד השיעורים, כבר לאחר תקופת מה של למידה, הוא סיפר לי סיפור על היום הראשון שלו בבית הספר לרפואה. כיצד המרצה ביקש מהסטודנטים להביט מבעד עדשת מיקרוסקופ על טיפת מים, ושאל אותם: "מה אתם רואים?". התלמידים ענו שבעיקר כלום.... לאחר מכן, סובב המרצה את עדשת המיקרוסקופ והגדיל את הרזולוציה, ושוב ביקש מהם להביט מבעדה על טיפת המים. הפעם, נגלו לעיניהם חיים שלמים בתוך אותה טיפה.

 

"כאלה הם השעורים שלי אצלך", הוא אמר, "בהתחלה המוסיקה הייתה עבורי חידה גדולה, לא הבנתי כלום ממה ששמעתי. ובהדרגה התחלתי לראות שיש שם עולם ומלואו, דברים שמעולם לא חשבתי שהם בכלל שם. את חייבת להביא את הידע הזה לעוד אנשים. יש כל כך הרבה מאזיני מוסיקה, שהיו שמחים כמוני, לגלות עולמות מופלאים שאינם ידועים להם. את חייבת לצאת וללמד אחרים את מה שלימדת אותי".

אז התחלתי.

בהתחלה לימדתי קבוצות של שישה אנשים, אח"כ שלושים, ולאחר שנה וחצי נרשמו לסדרת ההרצאות שלי בחיפה למעלה ממאה איש.

מאז ועד היום זה מה שאני עושה: מלמדת אנשים לשמוע. מראה לאנשים, שלפני כן לא היה להם שום ידע קודם במוסיקה, שגם הם יכולים להבחין בין ביצוע אחד לשני, שגם הם יכולים להבין כיצד יצירה מוסיקלית בנויה, מה מייחד כל סגנון ותקופה ומה בעצם עושה את המוסיקה למה שהיא – מקור אושר והנאה אינסופיים.

 

אני מרצה למגוון קהלים, במגוון גילאים, מצעירים ועד גמלאים. אני מתאימה את עצמי לכל קהל מולו אני עומדת ומדברת "בגובה העיניים". המושגים המוסיקליים המופשטים הופכים מובנים לכל וכמעט יומיומיים. אני יוצרת קשר אישי עם כל תלמיד ונהנית לענות על שאלות במהלך ההרצאה וגם לאחריה.

 

השילוב הייחודי של הרצאותיי, בין הרצאה פרונטלית, נגינה חיה בפסנתר (אחרי הכל, קודם כל אני פסנתרנית....) והקרנת ביצועים מעולים על מסך גדול – יוצרים הרצאות דינמיות, קצביות, מעניינות ובנויות היטב.

 

אני משלבת הרבה הומור – כי כך אני מתייחסת למוסיקה – בשמחה. אני מביאה ביצועים נדירים ומעולים, אותם אני מוצאת אחרי עמל רב.

הרצאותיי מתאימות לגמלאים, ועדי עובדים, מרכזים קהילתיים ומתנ"סים, השתלמויות מורים, קתדרות, מרכזי תרבות, חוגי בית ועוד.

ולבסוף, מגוון הנושאים העצום של הרצאותיי הינו יחיד ומיוחד. אין כמעט נושא מוסיקלי שאיני נוגעת בו. כיום מספר הרצאותיי המוכנות עומד על כמה מאות, אך אני לא מפסיקה להתחדש ולהכין הרצאות חדשות.

אני מזמינה אתכם לצלול יחד איתי לעולמות מוסיקליים קסומים ואינסופיים.

עירית.

 

על הסדרות

אני עורכת סדרות/ קורסים של הרצאות מוסיקליות בנושאים שונים ומגוונים. ההרצאות משלבות בין הסברים פרונטליים, הדגמות מנוגנות בפסנתר וקטעי וידיאו של ביצועים מוסיקליים המוקרנים על מסך. השילוב בין שלושת מרכיבים אלו יוצר הרצאה דינמית, עשירה ומרתקת. 

ניתן לרכוש סדרות שלמות (במבנה של סמסטר או מבנה שנתי)  או הרצאות בודדות מתוכן.

bottom of page